Samsung Galaxy S25 ailesinin işlemcisi belli oldu! İşte detaylar

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S ailesinin yeni modelleri için çalışmalarını hızlandırdı. Sızdırılan bilgilere göre şirket, Samsung Galaxy S25 sadece kendi ürettiği Exynos işlemci kullanacak. İşte detaylar…

Samsung Galaxy S25 sadece Exynos işlemci ile gelecek

Sızdırılan bilgilere göre Galaxy S25 üretiminin son aşamasında olan Samsung, yeni modellerinin tamamında Exynos işlemciye yer verecek. Şirketin yeni amiral gemisi modellerde Exynos 2500 modelini kullanacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü Galaxy S modellerinde ülke bazlı işlemci tercihi yapan Samsung, artık sadece kendi işlemcilerine yer verecek. Öte yandan Galaxy Z Fold7 ve Galaxy Z Flip7 yalnızca Qualcomm Snapdragon yonga setlerini kullanacak. Giriş seviyesi ve orta sınıf Galaxy A serisi ise MediaTek ve Samsung işlemciler ile piyasaya sürülecek.

Exynos 2500 modelinin, Exynos 2400 ile aynı 10 çekirdekli işlem kümesi konfigürasyonuna sahip olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Samsung, Cortex X4 üzerinden çeşitli yükseltmelerle gelmesi beklendiğinden performansı bir adım daha artıracak Cortex X5’i tanıtacak.

Exynos 2500 mevcut Cortex-A520 çekirdeğiyle güncellenmiş bir Cortex-A730’a da sahip olacak. Yeni işlemcinde saat hızının 3.20GHz ile 3.30GHz arasında olduğu söyleniyor, bu da önceki modelle karşılaştırıldığında 100MHz bir fark anlamına geliyor.

Exynos 2500 için en önemli gelişmenin Samsung’un son teknoloji ürünü 3nm GAA süreci kullanılarak üretilmesi olduğunu belirtelim. Bu, Exynos 2400 için kullanılan 4LPP+ düğümüne göre çok büyük bir gelişme olacak. Beklendiği gibi bu süreç ilk kez bir akıllı telefon yonga seti için kullanılacak. Bu hamlenin Samsung’un amiral gemisi yonga seti pazarındaki hakimiyetini daha da güçlendireceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir