Stokçuluk yapan bayilere 3’lü kıskaç: Yetki iptali, para cezası ve ifşa

Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve küresel ekonomik dalgalanmalardan sonra yaşanan arz sıkıntısına fırsatçılar da eklenince piyasada sıfır araç bulmak mümkün olmuyordu.

Sıfır araç almak isteyenlere bayiler tarafından aylarca bekletilirken otoparklara stoklanana araçlar için üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen fiyatların üzerinde yüksek fiyatlar isteniyordu.

Ayrıca aksesuar bahanesiyle sıfır araçları liste fiyatlarının üzerinde satan, araçları stokta tutan ya da elden para alan bu bayilerde tüketici elindeki araca takasa zorlanıyordu.

Eski aracını takasa vermeyene sıfır araç satışının yapılmadığı, tüketicinin ikinci el aracını değerinin altında alarak buradan da kar etmeye çalıştıkları iddia ediliyordu.

BAKANLIK DEVREDE

Stokçuluk ve fırsatçılık üzerine hükümet üst üste yeni tedbirleri devreye sokmaya başladı. Bayilerde denetimler artırılırken Hazine ve Maliye Bakanlığı yılbaşından bu yana stokçuluk yapan bayilerle ilgili incelemesini sürdürüyor. Çok sayıda distribütör ve yüzlerce bayiden satış süreçlerine ilişkin bilgi talep etti. Bayiler ve oto galerilerinde satış sürecinde vatandaşın aksesuar alımına zorlandığı, takas hAlinde ise piyasa fiyatının çok altına fiyat belirlendiğine yönelik iddialar da artınca bu defa Ticaret Bakanlığı yeni bir adım attı.

YETKİ BELGESİ İPTAL EDİLECEK

Ticaret Bakanlığı’nın Resmİ Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğine göre, araç satışından kaçınan, üretici fiyatları veya distribütör tarafından tavsiye edilen fiyatın üzerinde fiyat talep eden, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlayan ya da takas fiyatını piyasa fiyatının altında belirleyen firmaların yetki belgeleri iptal edilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada düzenlemeye ilişkin olarak, “Son dönemde, ilk tescil motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden yetkili bayilerin, tüketicinin ilk tescil motorlu kara taşıtlarına ulaşmasını zorlaştırıcı birtakım faaliyetlerde bulunarak haksız kazanç elde ettiği yönünde gerek sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapılmakta gerekse Bakanlığımıza şikâyet başvurularında bulunulmaktadır” denildi. 

Bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik bakanlığa ulaşan talepler ile konuya ilişkin kamuoyu beklentilerinin karşılanması için yönetmelikte değişiklik yapıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Bakanlığımızın stokçulukla mücadeleye yönelik faaliyetleri kapsamında, söz konusu aykırılıkların her biri stokçuluk kabul edilecek ve her bir aykırılık için ayrı ayrı olacak şekilde yetkili bayiler hakkında 4 milyon 458 bin 600 liraya kadar idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, bu yetkili bayiler, Bakanlığımızın internet sitesinde ifşa edilecektir” denildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*