New York Times: ABD ordusu, Biden yönetiminin Rusya’nın suçları hakkındaki kanıtları Lahey’le paylaşmasını önlüyor

T24 Dış Haberler

Çeşitli kaynaklara göre ABD’de Pentagon, ABD istihbaratının Rusya’nın Ukrayna’da işlediği olası savaş suçları ile ilgili topladığı kanıtları Biden yönetiminin Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) vermesini engelliyor. 

New York Times’a konuşan mevcut ve eski yetkililere göre ordu liderleri kanıtların mahkemeyle paylaşılmasına karşı çıkarken, istihbarat kurumlarından Adalet ve Dışişleri bakanlıklarına Biden yönetiminin geriye kalanı, ellerindekileri Lahey ile paylaşma taraftarı.

Kaynaklara göre ordu liderlerinin kanıtların teslim edilmesine karşı çıkmasının nedeni, Rusya’nın soruşturulmasının ABD’nin de soruşturulmasına neden olacak bir emsal oluşturabilecek olması. 

Yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden’ın henüz açmazı çözemediğini ifade etti. 

İddiaya göre ABD’nin topladığı istihbarat arasında Rus ordusunun Ukrayna’da bilinçli olarak sivil altyapıyı hedef aldığı ve işgal altındaki bölgelerden binlerce çocuk kaçırdığına dair kanıt var.

Aralık ayında ABD Kongresi, yasalarda değişikliğe giderek Washington’ın UCM’nin Rusya’yla ilgili soruşturmasına destek vermesinin önünü açmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*