Arı soktuğu anda ilk olarak ne yapılmalı, arı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokmasının gerçekten faydası var mı?

Arı sokması geçici kısa süreli ağrılara neden olabileceği gibi şiddetli alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Meydana gelen ağrılar, sokma sayısına, arının iğnesinin uzunluğuna ve şekline, arının türüne (eşek arısı, yaban arısı) göre farklılık gösterir. Çocuklar arı sokmasına karşı, yetişkinlerden daha fazla reaksiyon gösterme eğilimindedirler. Bunun yanı sıra yetişkinlerin anafilaksiden ölme olasılığı çocuklardan daha yüksektir.

Arı Sokması Tedavisi

Arılara karşı alerji bulunmuyorsa ve ciddi bir alerjik reaksiyon gösterilmiyorsa, çoğunlukla evde yapılan uygulamalar arı sokması tedavisi için yeterli olabilir.Arılar soktuğunda, ağrı, kızarıklık ve şişme gibi semptomlara neden olabilecek zehirli bir toksin bırakır. Bazı insanların bu toksine alerjisi vardır. Arının iğnesinden yayılan toksinleri azaltmak için derinin altında kalan iğne tırnakla bastırılarak bir cımbız yardımıyla çıkarılmalıdır. Daha sonra arının soktuğu bölgeye, buz kompresi uygulayarak, oluşabilecek şişliklerin ve ağrıların önüne geçmek mümkündür. Kaşıntı ve şişme şiddetli ise, çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı formüllerle üretilmiş Benadryl gibi bir antihistaminik almak rahatlama sağlayabilir. Geçmişte bir arı sokmasından sonra anafilaktik şok geçirdiyseniz, her zaman yanınızda böcek ve haşere alerjilerine karşı etkili bir jel taşımanız gerekir. Çünkü bir arı tarafından tekrar sokulma durumunda, bu tip jelleri kullanmak ciddi bir alerjik reaksiyonu önleyebilir. Ayrıca enfeksiyon riskinizi azaltmak amacıyla sokma bölgesini çizmekten kaçınılmalıdır. Çünkü çizik oluşumu, kaşıntı, şişme ve kızarıklığı yoğunlaştırabilir.

Arı Sokması Alerji Belirtileri

Arı sokması belirtileri, kişinin ne kadar alerjik olduğuna bağlı olarak değişir. Bir kişi bir arı tarafından sokulduktan kısa bir süre sonra hafif veya şiddetli reaksiyon gösterebilir.

Hafif reaksiyon: Çoğu zaman tıbbi müdahale gerektirmez. Yanıcı bir ağrı, deride kabarıklık, kızarma ve hafif şişme gibi belirtiler görülür.

Şiddetli reaksiyon: Şiddetli alerjik reaksiyona ya da anfilaksi, arı soktuktan sonra, birkaç dakika içinde ortaya çıkabilir ve hayati tehlikeye neden olabilir. Genellikle bir oto-enjektör ile uygulanan bir doz epinefrin (adrenalin) ve acil tıbbi yardım gereklidir. Ciltte kaşıntı, boğazda şişlik, nefes almada zorluk, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi hızlı veya yavaş nabız atması ve bilinç kaybı gibi belirtileri takip edebilir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

İnsanlar arıya karşı alerjisi olmasa bile, arı sokmalarına karşı bir reaksiyon gösterirler. Arı sokması şişlik kaşıntı kızarıklık ve ağrı, arının soktuğu bölgede görülen yaygın belirtilere neden olur. Bu semptomları hafifletmek için bazı şeyler yapılabilir. Arı sokması ne yapılmalı ile ilgili birkaç öneri:

Arının soktuğu bölgedeki oluşan şişliği azaltmak için bir buz torbası yardımıyla kompres yapılabilir.

Şişlik ve kaşıntıyı azaltmak için difenhidramin (Benadryl) gibi bir antihistaminik kullanılması önerilir.

Ağrı için ibuprofen veya asetaminofen denemek mümkündür.

Ağrılar genellikle oldukça hızlı bir şekilde gider, ancak şişme ve kaşıntı bir günden fazla sürebilir. Eğer kişi şiddetli alerjik reaksiyon gösteriyorsa, tıbbi müdahaleye başvurmalıdır. Çünkü Difenhidramin gibi antihistaminikler anafilaktik reaksiyonu yavaşlatabilir ancak tersine çevirmez. Bu durumda, tıbbi uzmanlar tarafından hızlı bir şekilde tedavi edilmezlerse, anafilaksi hastaları reaksiyondan ölebilir.

Arı Sokması Kaç Saatte Zehirler?

Çoğunlukla bir arı sokması, birkaç gün boyunca o bölgede rahatsız edici olabilecek ağrıya, kaşıntıya ve şişliğe neden olur. Ancak bazı insanlar daha şiddetli alerjik reaksiyon gösterir. Şiddetli arı sokması yan etkileri alerjisi vücutta kızarıklığa, boğazın veya dilin şişmesine, solunumun kısıtlanmasına, ishale, kusmaya, kan basıncında ciddi bir düşüşe ve hatta ölüme neden olabilir. Bir arı soktuktan sonra genellikle deride bir zehir kesesi ve iğnesini bırakır. Bu zehir kesesinden gelen toksik sıvı, arı cilt yüzeyinden ayrıldıktan sonra birkaç dakika boyunca vücutta pompalanacaktır. Vücuttaki bu zehir alerjik reaksiyona neden olur. Zehrin yayılmasını önlemek için 30 saniye içerisinde arı iğnesini çıkarmak gerekir. Arı sokmasına bağlı olarak 30 dakika içinde bazen 1 saat içerisinde alerjik reaksiyonlar gösterilmeye başlanır. Az rastlanan bir durum olsa da bu durum 72 saate kadar uzayabilir.

Arı Sokmasının Gerçekten Faydası Var mı?

Birçok insan arılardan korkar, çünkü sokulmak istemezler, ancak hissedilen rahatsızlığa rağmen arı sokmaları aslında sağlığa faydası olabilir. Bir arı sokması, bilinenin aksine yalnızca zehrini bırakmaz. Arı sokması faydaları incelendiğinde; anti-enflamatuar ve ağrı azaltıcı maddelerle birlikte, ortaya çıkan karışımda yaklaşık 18 ila 20 doğal olarak oluşan antibiyotik ve antiviral bulunabildiği görülür. Arı sokmaları, insan vücudunda, bilinenin aksine, uykusuzluğun önüne geçecek iyileştirici özellikler üreten reaksiyonları da tetikleyebilir. Bunun yanı sıra genel refahı arttırdığına inanılmaktadır. Ayrıca uykusuzluk, anoreksiya, mide ve bağırsak ülserleri, kabızlık, osteoporoz ve larenjite karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Arı soktuğu anda ilk olarak ne yapılmalı?

Arı sokulması durumunda ilk müdahalenin yapılması fazlasıyla önemlidir. Arı sokması ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda ilk olarak telaşa kapılmamanız gerekmektedir. Telaşa kapıldığınız durumlarda yapılması gereken adımları aktif bir şekilde yapamayabilirsiniz. Arının ısırması sonrasında ilk olarak arının iğnesini cilt yüzeyinden çıkarmanız gerekmektedir. Cilt yüzeyindeki iğneyi çıkarırken fazlasıyla dikkatli olmanız gerekmektedir, cilt yüzeyindeki iğneyi çıkarırken çıplak elle yapmak yerine cımbız kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Arının zehrini 2 ile 3 dakika içerisinde kana karışacaktır. Bu durum itibarıyla kana karışmasına müsaade etmeden direkt olarak iğneyi cımbız yardımıyla çıkarın. Ardından bölgeye soğuk kompres uygulamanız fazlasıyla önemlidir. Isırma sonrasında çeşitli şişme ya da kızarık durumu ile karşı karşıya kalmamak için soğuk kompres uygulamanız fazlasıyla önemlidir. Ancak buzu direkt olarak uygulamanız uygun olmayacak uygun bir beze sarma yöntemi ile ısırığın üzerine koymanız çok daha sağlıklı olacaktır. Tüm bu süreçler arı sokmasında dikkat etmeniz gereken durumlar arasında yer almaktadır. Ağrıyı ve şişkinliği geçirmek için soğuk kompres uygulaması iyi gelecek olan yöntemler arasında yer almaktadır.

Arı sokmasına evde doğal yöntemlerle nasıl müdahale edebiliriz?

Arı sokmasında uygulamanız gereken ilk süreci tamamladıktan sonra doğal gıdalarla ısırığı tedavi etmek son derece önemlidir. Arı sokması sonrasında vücutta meydana gelen reaksiyonları hafifleten durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Soğan

Soğan son derece kuvvetli bir antibiyotik kaynağı olmasının yanı sıra iltihaplı yaraların kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Arı sokmasını kısa süre içerisinde tedavi etmeye yardımcı olan gıdaların başında şüphesiz soğan gelmektedir. Soğanın antibiyotik etkisi arı sokmasına müdahale etme durumunda sıklıkla tercih edilmesi gereken durumlardan bir tanesi olurken, soğanı ilk olarak ortadan ikiye bölün. İkiye bölme işlemini gerçekleştirdikten sonra arı ısırığının bulunduğu bölgeye soğanı yerleştirin ve iyice bastırın. Isırığın kendine gelmesine ve yaranın bir nevi iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2- Sarımsak

Soğanın yanı sıra sarımsak da arı ısırığı gibi problemlerde en büyük tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Arının zehrini almasına büyük ölçüde yardımcı olan sarımsağı arı ısırığının bulunduğu bölgeye koymanız, ısırığın kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

3- Karbonat

İltihap kurutma noktasında en önemli gıdalardan bir tanesi olan karbonat, arı ısırması sonucunda oluşabilen iltihabın kısa süre içerisinde tedavi edilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda arı ısırması sonucunda cilt yüzeyinde oluşabilen yanma, kızarıklık ve kaşıntı hissiyatını büyük ölçüde yok eden karbonatı bir miktar su ile karıştırıp arı ısırığının bulunduğu bölgeye sürmeniz arı ısırığının çok daha sağlıklı bir formda olmasına yardımcı olacaktır.

4- Yoğurt

Yanma ve kaşıntı hissiyatını büyük ölçüde yok eden etmenlerin başında şüphesiz yoğurt gelmektedir. Yoğurt içerisinde bulunan bileşenler sayesinde arı ısırmasının ferahlamasına yardımcı olan gıdalardan bir tanesidir.

5- Elma sirkesi

Sağlık ve temizlik noktasında karşımıza çıkan gıdalardan bir tanesi olan elma sirkesi arı ısırığı sonrasında yanma ve kızarıklık hissiyatını büyük ölçüde yok eden bileşenlerden bir tanesidir. Küçük bir pamuğun üzerine elma sirkesini dökün ve arı ısırığının üzerine tampon hareketlerle uygulayın. Bu yöntem ısırığın çok daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*