50 gün sonra bir ilk! Rusya’dan Kiev de dahil Ukrayna şehirlerine füze saldırısı

Geçtiğimiz sene 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna savaşı birinci yılını geride bırakırken gözler Ukrayna’nın başlatmayı planladığı öne sürülen karşı saldırıya çevrildi. Rusya saldırı söylentileri nedeni ile birliklerini alarma geçirip hazırlıklara başladı. Uzun süredir sessiz bir gerilimin devam ettiği Başkent Kiev isebugün güne patlama sesleri ile uyandı.

8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Associated Press’in servis ettiği bilgilere göre Rus birlikleri bu sabah Kiev’in de aralarında bulunduğu çok sayıda Ukrayna kentine hava saldırıları düzenledi.

Yerel basında yer alan haberlere göre saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı. Dinyeper Belediye Başkanı Boris Filatov’a göre kentte bir kadın ve üç yaşındaki kızı yaşamını yitirdi. Uman’da ise yerel yetkililer, bazı binalara füzelerin isabet etmesi sonucu dört kişinin öldüğünü, 17 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Interfax ajansına göre Kremençuk ve Poltava kentlerinde de patlamalar oldu.

51 GÜN SONRA BİR İLK

Ukraynalı yetkililer başkent Kiev’e atılan 23 füzeden 21’inin ve iki silahlı hava aracının hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu söyledi.

Askeri yetkililer, Kiev’in 51 gün aradan sonra ilk kez füze saldırısına hedef olduğunu kaydetti. Kentte ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

BAHMUT İÇİN 10 AYDIR SÜREN MÜCADELE

Rusya’nın hava saldırıları, Ukrayna’nın Batılı ülkelerinin sağladığı yeni tank ve diğer silahlarla yeni bir karşı saldırıya hazırlandığı yolundaki haberlerin yoğunlaştığı bir dönemde düzenlendi.

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın kış operasyonunda ilerleme kaydetmekte zorlandığı söylüyor. Rus güçleri, 10 aydır Bahmut kentinde kontrolü ele geçirmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir